Return to IndexLogin

2022 1A Boys State Soccer
Tuesday, May 17 - Saturday, May 28

Public View   View:
WIAA/Gesa Credit Union State Championships
 
May 17-18
PLAY-IN
May 20
May 21
May 27
May 28
 
 
   
11 Bellevue Christian 1
#5 Quincy Jackrabbit Stadium
May. 20, 4:00pm
6 Connell 5
Loser Out
         
        
test

DOWNLOAD
the WIAA Live App for easy access to brackets and results.

  
May 20-21 Games
Played at the following locations:

#5, #6, #13 @ Seed #3 District-Approved Site

#7, #8, #14 @ Seed #2 District-Approved Site

#9, #10, #15 @ Seed #4 District-Approved Site

#11, #12, #16 @ Seed #1 District-Approved Site
          
     
6 Connell 0
#13 Quincy Jackrabbit Stadium
May. 21, 1:00pm
14 Seattle Academy 1
Loser Out
    
19 Riverside 1
#1 Sammamish HS
May. 18, 6:00pm
14 Seattle Academy 2
Loser Out
        
        
  
14 Seattle Academy 3
#6 Quincy Jackrabbit Stadium
May. 20, 6:00pm
3 Quincy 2
Loser Out
      
        
        
       
14 Seattle Academy 0
#17 Tumwater District Stadium
May. 27, 12:00pm
2 The Bush School 1
Loser to Gm19
   
           
           
   
10 Wahluke 0
#7 Sammamish HS
May. 20, 6:00pm
7 Lakeside 1
Loser Out
        
           
           
     
7 Lakeside 0
#14 Sammamish HS
May. 21, 3:00pm
2 The Bush School 2
Loser Out
      
18 Columbia (White Salmon) 0
#2 Bridgeport HS
May. 17, 5:00pm
15 Bridgeport 2
Loser Out
          
          
  
15 Bridgeport 0
#8 Sammamish HS
May. 20, 8:00pm
2 The Bush School 4
Loser Out
        
          
          
          
1st/2nd
2 The Bush School 4
#20 Tumwater District Stadium
May. 28, 2:00pm
12 University Prep 0
           
           
   
12 University Prep 2
#9 Apple Bowl, Wenatchee
May. 20, 4:00pm
5 Seton Catholic 0
Loser Out
        
           
           
     
12 University Prep 3
#15 OT
4 Cascade (Leavenworth) 2
Loser Out
      
20 Manson 0
#3 Vashon Island HS
May. 18, 5:45pm
13 Vashon Island 3
Loser Out
          
          
  
13 Vashon Island 0
#10 Apple Bowl, Wenatchee
May. 20, 6:00pm
4 Cascade (Leavenworth) 4
Loser Out
        
          
          
       
12 University Prep 4
#18 Tumwater District Stadium
May. 27, 2:00pm
9 Highland 2
Loser to Gm19
   
           
           
   
9 Highland 2
#11 Toppenish HS
May. 20, 4:00pm
8 Elma 1
Loser Out
        
           
           
     
9 Highland 2
#16 Toppenish HS
May. 21, 1:00pm
1 Toppenish 0
Loser Out
      
17 Montesano 0
#4 Woolsey Stadium (Kings HS
May. 18, 6:00pm
16 King's 3
Loser Out
          
          
  
16 King's 0
#12 Toppenish HS
May. 20, 6:00pm
1 Toppenish 3
Loser Out
        
         
3rd/4th
14 Seattle Academy 0
#19 Tumwater District Stadium
May. 28, 10:00am
9 Highland 4
L17 vs. L18
         
          
           
           
            
             
Trophies
First Place
Bush
Second Place
University Prep.
Third Place
Highland
Fourth Place
Seattle Academy
Admissions

Semifinals & Finals
TICKETS
Copyright rSchoolToday/VNN