Return to IndexLogin

2022 3A State Baseball
Tuesday, May 17 - Saturday, May 28

Public View   View:
WIAA/Gesa Credit Union State Championships
 
May 17
PLAY-IN
May 21
REGIONALS
May 21
REGIONALS
May 27
May 28
 
 
   
11 Peninsula 0
#5 Parker Faller Field
May. 21, 1:00pm
6 Lincoln (Seattle) 8
Loser Out
         
           
test

DOWNLOAD
the WIAA Live App for easy access to brackets and results.

           
     
6 Lincoln (Seattle) 6
#13 Parker Faller Field
May. 21, Time TBD
3 Kennewick 19
Loser Out
     
19 Silas 3
#1 Eastside Catholic HS
May. 17, 7:00pm
14 Eastside Catholic 6
Loser Out
         
         
  
14 Eastside Catholic 3
#6 Parker Faller Field
May. 21, 10:00am
3 Kennewick 13
Loser Out
       
         
         
       
3 Kennewick 6
#17 Gesa Stadium
May. 27, 4:00pm
10 Mt. Spokane 2
Loser to Gm19
   
           
           
   
10 Mt. Spokane 11
#7 Mount Si HS
May. 21, 1:00pm
7 Lynnwood 1
Loser Out
        
           
           
     
10 Mt. Spokane 5
#14 Mount Si HS
May. 21, Time TBD
2 Lake Washington 4
Loser Out
      
18 Gig Harbor 1
#2 Edmonds-Woodway HS
May. 17, 4:00pm
15 Edmonds-Woodway 2
Loser Out
          
          
  
15 Edmonds-Woodway 1
#8 Mount Si HS
May. 21, 10:00am
2 Lake Washington 3
Loser Out
        
          
          
          
1st/2nd
3 Kennewick 4
#20 Gesa Stadium
May. 28, 7:15pm
12 Mercer Island 8
           
           
   
12 Mercer Island 8
#9 Auburn HS
May. 21, 10:00am
5 Bainbridge 0
Loser Out
        
           
           
     
12 Mercer Island 6
#15 Auburn HS
May. 21, Time TBD
4 Auburn 1
Loser Out
      
20 Mountlake Terrace 2
#3 Steve Cox Memorial Park
May. 17, 3:00pm
13 Bishop Blanchet 4
Loser Out
          
          
  
13 Bishop Blanchet 6
#10 Auburn HS
May. 21, 1:00pm
4 Auburn 7
Loser Out
        
          
          
       
12 Mercer Island 3
#18 Gesa Stadium
May. 27, 7:15pm
1 West Seattle 1
Loser to Gm19
   
           
           
   
9 Bonney Lake 0
#11 Bannerwood
May. 21, 1:00pm
8 Walla Walla 3
Loser Out
        
           
           
     
8 Walla Walla 5
#16 Bannerwood
May. 21, 3:20pm
1 West Seattle 6
Loser Out
      
17 Stanwood 3
#4 Rister Stadium
May. 17, 4:00pm
16 Kelso 1
Loser Out
          
          
  
17 Stanwood 1
#12 Bannerwood
May. 21, 10:00am
1 West Seattle 4
Loser Out
        
         
3rd/4th
10 Mt. Spokane 5
#19 Gesa Stadium
May. 28, 12:45pm
1 West Seattle 1
L17 vs. L18
         
          
           
           
            
             
Trophies
First Place
Mercer Island
Second Place
Kennewick
Third Place
Mt Spokane
Fourth Place
West Seattle
Admissions

TICKETS
Copyright rSchoolToday/VNN