App Logo Sponsor Logo
App Logo   Sponsor Logo
2022 4A Girls State Basketball
SHARE
Fri, Feb 25 - Sat, Mar 5
February 25-26
REGIONALS
  
March 2
Tacoma Dome
  
March 3
Tacoma Dome
  
March 4
Tacoma Dome
  
March 5
Tacoma Dome
 
#1 8 Bellarmine Prep 61
1 Woodinville 85
  
#9 14 Moses Lake 34
6 Emerald Ridge 44
         
    
#13 6 Emerald Ridge 43
5 Eastlake 44
      
          
        
#19 5 Eastlake 55
1 Woodinville 59
   
#2 7 Richland 52
2 Sumner 72
  
#10 15 Sunnyside 37
7 Richland 50
        
    
#14 7 Richland 33
1 Woodinville 45
     
         
#23 1 Woodinville 65
2 Sumner 63
#3 6 Emerald Ridge 54
3 Pasco 65
  
#11 13 Rogers (Puyallu 37
4 Lake Stevens 41
       
    
#15 4 Lake Stevens 35
3 Pasco 37
     
          
        
#20 3 Pasco 55
2 Sumner 64
   
#4 5 Eastlake 54
4 Lake Stevens 44
  
#12 9 Camas 59
8 Bellarmine Prep 53
        
    
#16 9 Camas 57
2 Sumner 66
     
         
#22 5 Eastlake 52
3 Pasco 56
#5 16 Inglemoor 44
9 Camas 56
          
           
        
#17 6 Emerald Ridge 41
7 Richland 61
   
           
#21 7 Richland 45
9 Camas 49
#6 15 Sunnyside 52
10 Chiawana 51
          
        
#18 4 Lake Stevens 39
9 Camas 54
  
           
#7 14 Moses Lake 52
11 Olympia 39
           
            
            
             
#8 13 Rogers (Puyallu 46
12 Issaquah 40
            
            
            
Click on game box for more game details.
February 25-26
REGIONALS
  
March 2
Tacoma Dome
  
March 3
Tacoma Dome
  
March 4
Tacoma Dome
  
March 5
Tacoma Dome
 
#1 8 Bellarmine Prep 61
1 Woodinville 85
  
#9 14 Moses Lake 34
6 Emerald Ridge 44
         
    
#13 6 Emerald Ridge 43
5 Eastlake 44
      
          
        
#19 5 Eastlake 55
1 Woodinville 59
   
#2 7 Richland 52
2 Sumner 72
  
#10 15 Sunnyside 37
7 Richland 50
        
    
#14 7 Richland 33
1 Woodinville 45
     
         
#23 1 Woodinville 65
2 Sumner 63
#3 6 Emerald Ridge 54
3 Pasco 65
  
#11 13 Rogers (Puyallu 37
4 Lake Stevens 41
       
    
#15 4 Lake Stevens 35
3 Pasco 37
     
          
        
#20 3 Pasco 55
2 Sumner 64
   
#4 5 Eastlake 54
4 Lake Stevens 44
  
#12 9 Camas 59
8 Bellarmine Prep 53
        
    
#16 9 Camas 57
2 Sumner 66
     
         
#22 5 Eastlake 52
3 Pasco 56
#5 16 Inglemoor 44
9 Camas 56
          
           
        
#17 6 Emerald Ridge 41
7 Richland 61
   
           
#21 7 Richland 45
9 Camas 49
#6 15 Sunnyside 52
10 Chiawana 51
          
        
#18 4 Lake Stevens 39
9 Camas 54
  
           
#7 14 Moses Lake 52
11 Olympia 39
           
            
            
             
#8 13 Rogers (Puyallu 46
12 Issaquah 40
            
            
            
Tap game box for more game details.
 
Friday, February 25, 2022
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#1 6:00 PM
Jackson HS
Bellarmine Prep 61
@Woodinville 85
Woodinville to #14 Bellarmine Prep to #12
#5 8:00 PM
Battle Ground HS
Inglemoor 44
@Camas 56
Camas to #12 Out
#6 8:00 PM
Richland HS
Sunnyside 52
@Chiawana 51
Sunnyside to #10 Out
 
Saturday, February 26, 2022
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#2 12:00 PM
Auburn HS
Richland 52
@Sumner 72
Sumner to #16 Richland to #10
#3 12:00 PM
Richland HS
Emerald Ridge 54
@Pasco 65
Pasco to #15 Emerald Ridge to #9
#7 12:00 PM
Tumwater HS
Moses Lake 52
@Olympia 39
Moses Lake to #9 Out
#8 2:00 PM
Lake Washington HS
Rogers (Puyallup) 46
@Issaquah 40
Rogers (Puyallup) to #11 Out
#4 8:00 PM
Everett CC
Eastlake 54
@Lake Stevens 44
Eastlake to #13 Lake Stevens to #11
 
Wednesday, March 2, 2022
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#9 9:00 AM
Tacoma Dome
Moses Lake 34
@Emerald Ridge 44
Emerald Ridge to #13 Out
#10 10:30 AM
Tacoma Dome
Sunnyside 37
@Richland 50
Richland to #14 Out
#11 12:15 PM
Tacoma Dome
Rogers (Puyallup) 37
@Lake Stevens 41
Lake Stevens to #15 Out
#12 2:00 PM
Tacoma Dome
Camas 59
@Bellarmine Prep 53
Camas to #16 Out
 
Thursday, March 3, 2022
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#13 9:00 AM
Tacoma Dome
Emerald Ridge 43
@Eastlake 44
Eastlake to #19 Emerald Ridge to #17
#14 10:30 AM
Tacoma Dome
Richland 33
@Woodinville 45
Woodinville to #19 Richland to #17
#15 12:15 PM
Tacoma Dome
Lake Stevens 35
@Pasco 37
Pasco to #20 Lake Stevens to #18
#16 2:00 PM
Tacoma Dome
Camas 57
@Sumner 66
Sumner to #20 Camas to #18
 
Friday, March 4, 2022
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#17 9:00 AM
Tacoma Dome
Emerald Ridge 41
@Richland 61
Richland to #21 Out
#18 10:30 AM
Tacoma Dome
Lake Stevens 39
@Camas 54
Camas to #21 Out
#19 3:45 PM
Tacoma Dome
Eastlake 55
@Woodinville 59
Woodinville to #23 Eastlake to #22
#20 5:30 PM
Tacoma Dome
Pasco 55
@Sumner 64
Sumner to #23 Pasco to #22
 
Saturday, March 5, 2022
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#21 8:00 AM
Tacoma Dome
Richland 45
@Camas 49
Fourth Place Sixth Place
#22 11:15 AM
Tacoma Dome
Eastlake 52
@Pasco 56
Third Place Fifth Place
#23 5:00 PM
Tacoma Dome
Woodinville 65
@Sumner 63
First Place Second Place
2022 4A Girls State Basketball
Fri, Feb 25 - Sat, Mar 5

Tournament Director:
Andy Barnes
[email protected]
test

DOWNLOAD
the WIAA Live App for easy access to brackets and game results.

Trophies

First Place
Winner Game 23
Second Place
Loser Game 23
Third Place
Winner Game 22
Fourth Place
Winner Game 21
Fifth Place
Loser Game 22
Sixth Place
Loser Game 21

Tournament Seeding

1Seed 1Woodinville
2Seed 2Sumner
3Seed 3Pasco
4Seed 4Lake Stevens
5Seed 5Eastlake
6Seed 6Emerald Ridge
7Seed 7Richland
8Seed 8Bellarmine
9Seed 9Camas
10Seed 10Chiawana
11Seed 11Olympia
12Seed 12Issaquah
13Seed 13Rogers (Puyallup)
14Seed 14Moses Lake
15Seed 15Sunnyside
16Seed 16Inglemoor