App Logo Sponsor Logo
App Logo   Sponsor Logo
District 1/2 4A Boys Basketball
SHARE
Thu, Feb 9 - Fri, Feb 17
February 9
  
February 11
  
February 14
  
February 16-17
 
   
#1 6 North Creek 57
3 Skyline 75
      
         
#A 10 Bothell 36
7 Issaquah 57
    
#5 7 Issaquah 55
3 Skyline 54
   
  
#2 7 Issaquah 56
2 Jackson 51
     
       
        
#11 7 Issaquah 40
1 Mount Si 56
   
#3 5 Mariner 72
4 Woodinville 62
     
        
#B 9 Newport 61
8 Lake Stevens 94
    
#6 5 Mariner 50
1 Mount Si 81
   
  
#4 8 Lake Stevens 54
1 Mount Si 74
     
       
         
         
#9 5 Mariner 75
2 Jackson 74
      
#7 6 North Creek 64
2 Jackson 85
  
        
        
#10 4 Woodinville 56
3 Skyline 61
      
#8 8 Lake Stevens 67
4 Woodinville 74
  
        
         
Click on game box for more game details.
February 9
  
February 11
  
February 14
  
February 16-17
 
   
#1 6 North Creek 57
3 Skyline 75
      
         
#A 10 Bothell 36
7 Issaquah 57
    
#5 7 Issaquah 55
3 Skyline 54
   
  
#2 7 Issaquah 56
2 Jackson 51
     
       
        
#11 7 Issaquah 40
1 Mount Si 56
   
#3 5 Mariner 72
4 Woodinville 62
     
        
#B 9 Newport 61
8 Lake Stevens 94
    
#6 5 Mariner 50
1 Mount Si 81
   
  
#4 8 Lake Stevens 54
1 Mount Si 74
     
       
         
         
#9 5 Mariner 75
2 Jackson 74
      
#7 6 North Creek 64
2 Jackson 85
  
        
        
#10 4 Woodinville 56
3 Skyline 61
      
#8 8 Lake Stevens 67
4 Woodinville 74
  
        
         
Tap game box for more game details.
 
Thursday, February 9, 2023
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
B 7:00 PM
Lake Stevens HS
Newport 61
@Lake Stevens 94
Lake Stevens to #4 Out
A 7:00 PM
Issaquah HS
Bothell 36
@Issaquah 57
Issaquah to #2 Out
 
Saturday, February 11, 2023
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#2 7:00 PM
Jackson HS
Issaquah 56
@Jackson 51
Issaquah to #5 Jackson to #7
#4 7:00 PM
Mt. Si HS
Lake Stevens 54
@Mount Si 74
Mount Si to #6 Lake Stevens to #8
#3 7:00 PM
Woodinville HS
Mariner 72
@Woodinville 62
Mariner to #6 Woodinville to #8
#1 7:00 PM
Skyline HS
North Creek 57
@Skyline 75
Skyline to #5 North Creek to #7
 
Tuesday, February 14, 2023
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#5 7:00 PM
Skyline HS
Skyline 54
@Issaquah 55
Issaquah to #11 Skyline to #10
#7 7:00 PM
Jackson HS
North Creek 64
@Jackson 85
Jackson to #9 Out
#6 7:00 PM
Mt. Si HS
Mariner 50
@Mount Si 81
Mount Si to #11 Mariner to #9
#8 7:15 PM
Woodinville HS
Woodinville 74
@Lake Stevens 67
Woodinville to #10 Out
 
Thursday, February 16, 2023
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#9 4:30 PM
@ Lake Washington HS
Mariner 75
@Jackson 74
Third Place Out
#10 7:30 PM
@ Lake Washington HS
Skyline 61
@Woodinville 56
Third Place Out
 
Friday, February 17, 2023
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#11 8:30 PM
Everett Community College
Issaquah 40
@Mount Si 56
First Place Second Place
District 1/2 4A Boys Basketball
Thu, Feb 9 - Fri, Feb 17

Tournament Director:
Angie McGuire
[email protected]
The Winner of Game #9 and #10, as well as both the Winner and Loser of Game #11, advance to State. The WIAA Seeding Committee will seed the State Tournament Bracket.

test

DOWNLOAD
the WIAA Live App for easy access to brackets and scores.

On to State

First Place
Mount Si
Second Place
Issaquah
Third Place
Mariner
Third Place
Skyline

Tournament Seeding

1Kingco 1Mount Si
2Wesco 1Jackson
3Kingco 2Skyline
4Kingco 3Woodinville
5Wesco 2Mariner
6Kingco 4North Creek
7Kingco 5Issaquah
8Wesco 3Lake Stevens
9Kingco 6Newport
10Kingco 7Bothell